Mühendislik Fakültesi’ne Hoş Geldiniz.

2010 Yılında Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak eğitim-öğretime başlayan 2014 yılında Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak iki fakülte olarak iki ayrı fakülteye dönüşmüştür. 

Mühendislik Fakültesinde birinci amacımız, öğrencilerin kollarını sıvamalarına ve problem çözme yoluyla mühendislik sanatına ve bilimine ait tecrübe kazanma yollarını öğretmektir. Bunun için bilgiye dayalı, beceri esaslı öğrenme teknikleri ile birlikte öğrencinin kendi mühendislik eğilimlerini de göstermesini sağlayan eğitim öğretim yöntemleri kullanıyoruz.

Üniversitenin, Haliç yerleşkesinde yer alan Mühendislik Fakültesi en son yüksek teknoloji ile içeren cihaz, makine, yazılımlar ve araçlarla donatılmış laboratuvarlar ve sınıflara sahiptir. Bu laboratuvarlarda,  nitelikli ve güçlü öğretim üyelerinden araştırma ve proje odaklı eğitim alacaksınız.  

Üniversitemizin Topkapı Yerleşkesinde devam eden Fakültemizin inşaatları bittiğinde, 2022 yılında taşınarak eğitim-öğretime devam edecektir.

Fakültemizde eğitim-öğretim verilmekte olan bölümler;

  • Bilgisayar Mühendisliği (Derslerin en az %30’u İngilizce verilmektedir.)
  • Biyomedikal Mühendisliği, (Derslerin en az %30’u İngilizce verilmektedir.)
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği, (Derslerin en az %30’u İngilizce verilmektedir.)
  • İnşaat Mühendisliği, (Derslerin en az %30’u İngilizce verilmektedir.)
  • Yazılım Mühendisliği Bölümü, (Derslerin tümü %100 İngilizce dilinde verilmektedir.)

Fakültemiz bünyesinde okuyacağınız ana lisans programına ek olarak, fakültedeki veya üniversitedeki farklı bir programdan ikinci bir lisans diploması alabilirsiniz (çift anadal(ÇAP) / double major). Belirli bir alanda bilgi sahibi olmak isterseniz seçeceği bölümdeki yandal programındaki derslere katılarak yandal (minor) sertifikası alabilirsiniz. Üniversitemizde, açılmış olan mühendislik Yüksek Lisans ve Doktora programlarından eğitim alarak daha üst düzeylerde kendinizi geliştirebileceksiniz.

Fakültemizdeki bölümlere ait bilgileri gerek Dekanlık gerekse Bölüm Başkanları ve öğretim üyelerinden bizzat ziyaret ederek veya e-posta yolu ile alabilirsiniz. Ziyaretiniz öncesi ilgili kişilerden e-posta veya telefon ile randevu alınız, lütfen. Böylece sizlere daha iyi yardımcı olunacaktır.

2030 yılının mühendislerini yetiştirmeyi hedefleyen fakülte olarak, sizleri öğrencimiz olmaya ve birlikte yenilikler ve ARGE yapmaya bekliyoruz.

Prof. Dr. Yılmaz Çamurcu

Mühendislik Fakültesi Dekanı