Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Sayfasına Hoş Geldiniz.

Dünyanın 21. yüzyılda her zamankinden daha fazla, mühendislere ihtiyacı var. Mühendis üst düzey teorik bilgisi ile tasarım yapan ve sistem geliştiren teknik kişidir. Yeni nesil mühendisler, çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için yalnızca teknik becerilerle değil, aynı zamanda bir fark yaratma ve fikirleri gerçeğe dönüştürmek için liderlik yetenekleri ile donatılmalıdır. Fakülte olarak, yeni nesil mühendislik liderlerini eğitiyoruz. İhtiyaç duydukları teknik becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak, lider olarak gelişimlerini hızlandırmak için onlarla strateji oluşturmak ve yenilikçi olarak gelişmelerine yardımcı olan benzersiz bir ortam sağlamak için öğrencilerimizle iletişim kuruyoruz.

Fakültede amacımız, öğrencilerin kollarını sıvamalarına ve problem çözme yoluyla mühendislik sanatını ve bilimini tecrübesini kazanma yollarını öğretmektir. Burada eğitim almayı seçerseniz, amaca yönelik gelişimde öğretim üyeleri ve personelinin desteğiyle büyük başarılar elde edeceksiniz.

Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisliği Bölüm müfredatlarında bulunan derslerin en az %30 ‘u İngilizce, Yazılım Mühendisliği Bölümde ise % 100 İngilizce verilerek eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir

En son yüksek teknoloji ile donatılmış cihaz, makine, yazılımlar ve araçlarla laboratuvarlarda nitelikli ve güçlü öğretim üyeleri ile araştırma ve proje odaklı eğitim alacaksınız. Üniversitenin, Haliç yerleşkesinde yer alan Mühendislik Fakültesi en son yüksek teknoloji ile içeren cihaz, makine, yazılımlar ve araçlarla donatılmış laboratuvarlar ve sınıflara sahiptir. Üniversitemizin Topkapı Yerleşkesinde devam eden inşaatlar bittiğinde, 2022 yılında Fakültemiz taşınarak eğitim-öğretime devam edecektir.

Fakültemiz bünyesinde okuyacağınız ana lisans programına ek olarak, fakültedeki veya üniversitedeki farklı bir programdan ikinci bir lisans diploması alabilirsiniz (çift anadal(ÇAP) / double major). Belirli bir alanda bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler seçeceği bölümdeki yandal programındaki derslere katılarak yandal (minor) sertifikası alabilirsiniz.

Üniversitemizde, açılmış olan Yüksek Lisans ve Doktora programlarından eğitim alarak daha üst düzeylerde kendinizi geliştirebileceksiniz. Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliğinde Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora eğitimi devam etmektedir.

Üniversitemiz, lisans öğrencilerine ana lisans programlarına ek olarak, üniversite içinde farklı bir programda öğrenci olarak ikinci bir lisans diploması alma (çift anadal / double major) ya da belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlamak üzere yan dal (minor) programında öğrenim görme olanağı tanınmaktadır.

2030 yılının mühendislerini yetiştirmeyi hedefleyen fakülte olarak, sizleri öğrencimiz olmaya ve birlikte yenilikler ve ARGE yapmaya, aramıza katılmaya ve geleceğe birlikte yeni kapılar açmaya davet ediyoruz.

 

Prof. Dr. A. Yılmaz ÇAMURCU

Dekan