Mezun Öğrencilerimizin Başarısı

2022 mezunlarımızdan Mehmet EROL ve Furkan ÜLENGİN, Team Triage (2T) isimli takımları ile katıldıkları “TEKNOFEST, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Sağlık ve İlk Yardım Kategorisinde", Dr. Öğr. Üyesi Hayriye AKTAŞ DİNÇER danışmanlığında gerçekleştirdikleri 'Triyaj Makinesi Tasarımı' isimli projeleri ile 151 takım içerisinden 5. olarak finale kalmıştır.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

Teknofest İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Sağlık ve İlk Yardım Kategorisi Sonuçları

Proje Özeti: 

Triyaj sistemleri, hastaların acil servislerden talep ettiği sağlık hizmetlerini doğru ve güvenli şekilde alabilmesi için kullanılan bir klinik risk yönetim sistemidir.
Vital bulguların doğru ve en hassas şekilde ölçülebilmesi için, belirli prosedürler takip edilmektedir. Bu yüzden de triyaj birimde bir yoğunluk oluşması söz konusudur. Triyajda oluşan yoğunluklar hem hastaların talep ettiği tedavi hizmetine ulaşmasını güçleştirmekte hem de hastane personellerinin görevlerini yerine getirmeyi güç hale getirmektedir.
Tasarlanmış olan cihaz ile triyaja başvuran hastadan aynı anda vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu, kan basıncından oluşan vital bulguların ölçülmesi ve bir barkod sistemi ile dijital ortama aktarılması tamamlanmıştır. Vital bulguların ölçümleri esnasında hastanın şikâyetine göre hemşirenin cihazın çeşitli algoritmalar ile hazırlanmış olan kritik soruların sorulması ile ilgili triyaj alanına yönlendirilerek doğru tedaviye en kısa zamanda ulaşması sağlanmaktadır.