Dr. Öğr. Üyesi Sultan Zeybek ve Doç. Dr. Aliihsan Koca'ya TÜBİTAK Eşik Üstü Ödülü

Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Sultan Zeybek ve Doç. Dr. Aliihsan Koca TÜBİTAK Eşik Üstü Ödülüne değer görüldü. 

Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programına sunulan ve Avrupa Komisyonunun belirlediği eşik değerin üstünde puan alan projelere, proje ekibinin yeniden proje sunmasının teşvik edilmesi amacıyla “TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları” çerçevesinde Eşik Üstü Ödülü verilmektedir. Bu kapsamda Bilgisayar Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Sultan Zeybek ve Biyomedikal Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Aliihsan Koca’nın proje ekibinde bulunduğu “H2020 Robotics in Application Areas and Coordination & Support ICT-46-2020” çağrı kodlu, Robotic Remanufacturing and Disassembly of Disused High-Value and Complex Products-R2D2 başlıklı proje önerisi TÜBİTAK Eşik Üstü Ödülünü layık görüldü.

Yapay zekâlı yeniden imalat yöntemleri

R2D2 konsorsiyumu, yeniden üretim süreçlerine çeviklik ve bilişsel yetenek kazandırmak için Yapay Zekâ ve Bilişsel Mekatronik teknolojisi geliştirmek için bir ürünün robotik demontaj-sökme işlemlerine odaklanmaktadır. R2D2 yüksek değerli ve karmaşık ürünlerin demontajı ile sensörlerden, işbirlikçi robotlardan, makine öğreniminden, akıllı optimizasyondan ve dijital teknolojilerden kapsamlı bir şekilde faydalanarak yeniden imalatı gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Elektrikli araç bataryaları gibi yüksek değerli otomotiv ürünleri ve çamaşır makineleri gibi yüksek karmaşıklıktaki ev aletlerinin demontaj işlemlerini gerçekleştirmek için optimum insan-robot iş birliğini gerçekleştirmeyi planlayan proje, 2 farklı pilot çalışması ile havacılık, sağlık, inşaat gibi farklı sektörlerden ürünler üzerine de yeniden imalatı kolaylaştıracak yöntemler geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Almanya Yapay Zekâ Araştırma Merkezi’nin proje koordinatörlüğünü yürüteceği konsorsiyumda, İngiltere’den Birmingham Üniversitesi, Almanya’dan Kaiserslautern Teknik Üniversitesi ve Danimarka’dan Aarhus Üniversitesi de ortak olarak yer almaktadır. Ayrıca İngiltere, Almanya, İspanya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’den akademisyenlerin içinde bulunduğu konsorsiyum 7 farklı ülkenin araştırma ve geliştirme desteği ile oluşturulmuştur. Dr. Öğr. Üyesi Sultan Zeybek, TÜBİTAK 2214-A yurtdışı doktora sırası araştırma desteği ile gittiği Birmingham Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürürken proje konsorsiyumunun oluşturulması ve proje önerisinin yazılması aşamasında projeye katkıda bulunmuştur. Doç. Dr. Aliihsan Koca da projeye danışmanlık desteği sağlamıştır.