Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | MAKALE Otomatik Tıbbi Test Okuyucu Geliştirildi
Haberler
MAKALE Otomatik Tıbbi Test Okuyucu Geliştirildi

Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Haydar Özkan, Arş. Gör. Osman Semih Kayhan ile birlikte otomatik tıbbi test okuyucu sistemi geliştirdi.

Otomatik Tıbbi Test Okuyucu Sistemi sayesinde hastanelerin mikrobiyoloji bölümlerinde, teknisyenlerin gözle değerlendirerek sonuçlandırdıkları "Hızlı Hastalık Testleri", bilgisayar veya tablet yardımıyla elektronik olarak sonuçlandırılacak ve e-rapor oluşturularak hastanın hekimi internet aracılığıyla otomatik olarak bilgilendirilecektir.

Sistem Sayesinde Testlerin Yanlış Değerlendirilmesi Ortandan Kalkıyor

Bu sistemin kullanılmasıyla insan inisiyatifi ile yanlış değerlendirilebilecek testlerin tedavideki olumsuz sonuçları ortadan kaldırılmış olacak. Ayrıca sistem, bütün hastaları kayıt altında tutacağı için incelenen hastalığın ilerleyişi hakkında günlük, aylık, yıllık istatistiksel bilgi sağlanmış olacak.

Bu çalışmada, zatürre, hepatit vb. hastalıklara yol açan Adeno-virüs, Rota-virüs ve çeşitli mide ve bağırsak hastalıklarına yol açan Helicobacter Paylori isimli bakteri varlıklarının, testlerden otomatik okunması ve e-raporlama ile hekimlerin bilgilendirilmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

Çalışma "A Novel Automatic Rapid Diagnostic Test Reader Platform" başlığıyla SCI-Expanded indexli "Computational and Mathematical Methods in Medicine" isimli dergide özgün makale olarak yayımlanmıştır.

Çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz: http://www.hindawi.com/journals/cmmm/2016/7498217/  • http://mf.fsm.edu.tr/resimler/upload/image0012016-04-21-10-50-33am.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi